Egyptológ: Možno kopeme v biblickej ríši Pitomcov

Je možné, že sme narazili na časť pohrebiska, ktoré patrilo k sociálne slabšej vrstve, hovorí egyptológ  z Ústavu orientalistiky SAV.
Odkryli ste niekoľko chudobných hrobov. Akí to boli ľudia?

„Títo ľudia v relatívne vzdialenej oblasti asi nemali ľahký život. Náš pedológ zistil, že bohaté nílske bahnové záplavy, ktoré každý rok prichádzali do delty, už do Wádí Tumilátu neprichádzali. Prichádzal tam skôr jemný štrk a piesok – takže mali oveľa menšiu úrodnosť. Preto sa tu možno usadzovali cudzinci a neboli hneď vytláčaní Egypťanmi.“

Čím sa títo ľudia živili?

„Okrem poľnohospodárstva sa asi venovali rybárstvu, pretože bolo nájdených viacero predmetov, ktoré s rybárstvom súvisia – mimo samotných rybích kostí. Okrem rybárstva a poľnohospodárstva sa asi venovali aj remeslám.“

Čo by ste chceli objaviť?

„Staršie výskumy zachytili viacero kvádrov s reliéfnou výzdobou. A náš egyptský kolega tam v roku 2001 dokonca objavil studňu. Preto by bolo zaujímavé zistiť, kde stál chrám.“

Prečo práve chrám?

„Pretože nemožno predpokladať, že by takáto významná lokalita bola bez chrámu. Dokonca i jej možné staroveké meno Pitom viacerí egyptológovia spájajú so staroegyptským Per-Atum, čiže chrám boha Atuma. Ak sa nám Atumov chrám podarí nájsť, tak máme o to väčšiu indikáciu, že kopeme biblický Pitom.“

Je teda možné, ako tvrdia viacerí renomovaní historici, že ide o našich predkov? Starých Slovákov?

„Tak, ak sa potvrdí, že je to ten Pitom, tak určite. Kto iný by tu žil?“

SV