Stratení našinci – SERIÁL

Bolo 6. júna 1903, keď sa v rodine chudobného knihovníka žijúceho v Šuranoch narodil malý kučeravý chlapec. Dostal meno Juraj. Jurajova matka rada spievala ľudové pesničky, a tak chlapec intenzívne nasiakol folklórom.

Už od detstva sa u neho prejavoval hudobný talent, no rodina si nemohla dovoliť zaplatiť mu formálne vzdelanie. Až keď sa jeho staršiemu bratovi Ľudovítovi začalo dariť v podnikaní, zobral ho raz do Moskvy.

Učitelia na Gnesinovej hudobnej škole asi boli počas prijímacích skúšok dosť prekvapení, keď sa pred nich postavil devätnásťročný mladík a s úsmevom priznal, že nepozná noty. Horšie je, že nepoznal ani svoje druhé meno, keďže v Šuranoch ešte nebolo priezvisko bežným javom. Preto ho zapísali pod menom Juraj zo Šurian. Časom sa zo sympatického prídomku stalo „Zošurjan“ a keďže znelo arménsky a arménska komunita mala v Moskve svoj cveng, rozhodol sa zmeniť aj prvé meno na Aram a uľahčiť si tak cestu. Neskôr si zmenil aj druhé meno na „Chačaturjan“, keďže mu skutoční Arméni prezradili, že „zošurian“ znamená po arménsky tetrov hlucháň, čo bol pre skladateľa biľag biblických rozmerov.

 Keď sa v roku 1929 Chačaturjan stal študentom Moskovského konzervatória, jeho talent prepukol naplno. Absolventská práca – I. symfónia, ktorú dokončil v roku 1934, mu získala širšiu pozornosť publika i kritiky. Už tu sa objavili hlavné prvky jeho kompozičného rukopisu: iskrivá inštrumentácia, jasné rytmy a silný vplyv arménskej ľudovej melodiky, ktorá je poznačená výraznými harmonickými disonanciami.

Odborníci najviac vyzdvihujú Koncert pre husle a orchester d mol, ktorý Chačaturjan napísal špeciálne pre geniálneho virtuóza Davida Oistracha v roku 1940. Toto svieže dielo je považované za najlepšiu koncertnú skladbu ruskej hudby a dodnes je ozdobou veľkých pódií a výzvou pre najambicióznejších interpretov.

Po smrti generalissima Stalina svitli v Rusku lepšie časy aj hudobníkom. Chačaturjanovi sa dostalo oficiálneho uznania: bol ocenený Leninovou cenou, zvolili ho za zástupcu arménskeho parlamentu a zaujal vysoké miesto v Únii skladateľov. Zomrel 1. mája 1978.

SV

 

397 názorov k “Stratení našinci – SERIÁL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadaj správny výsledok: *